Obézni s covidem končí v nemocnici. Nepomôže im ani vakcína, myslí si lekári
Obéznym ľuďom hrozí takmer dvakrát väčšie riziko vážneho priebehu ochorenia covid-19 než ostatným. A o 113 percent je vyššie riziko, že skončí v nemocnici. Vedci sa navyše obávajú, že u obéznych ľudí nebude dostatočne účinkovať ani vakcína proti koronavírusy. Obezita je odborníkmi i laikmi väčšinou vnímaná ako choroba, u ktorej sa metabolické komplikácie typu cukrovky, vysokého krvného tlaku či cholesterolu prejaví až s odstupom rokov. „Pacienti tak majú falošný pocit dostatku času pre zmenu svojho životného štýlu,“ hovorí Jozef Čupka, vedúci Pracovné skupiny preventabilných ochorenia pri Spoločnosti všeobecného lekárstva.
Tento predpoklad však neplatí pri ochorení covid-19. „Nárast hospitalizácií na JIS je u obéznych pacientov s koronavírusy o 74 percent vyššia ako u neobéznych a riziko úmrtia je až o 48 percent väčšie ako u neobéznych populácie,“ dodáva Čupka.
Dôvodov, prečo je u obéznych pacientov priebeh choroby ťažšie je podľa Cupka niekoľko. Obezita napríklad obmedzuje pľúcnu ventiláciu, zhoršuje imunitná odpoveď na vírusovú infekciu a zvyšuje v organizme zápalové procesy.
Veľký obvod pása a vysoká telesná hmotnosť tiež komplikujú starostlivosť o pacienta v nemocnici – napríklad zavedenie pľúcna ventilácia alebo aj položenie chorého na brucho, aby sa zvýšil objem jeho dychu.
Špecialisti sa tiež obávajú, že obéznym ľuďom by nemusela pomoct ani prípadná vakcína, pretože ich telo by na ňu nedokázalo správne zareagovať. S podobným problémom sa totiž stretávajú už pri očkovaní proti chrípke. „Vakcinácia funguje na princípe stimulácie, keď do tela zanesieme informácie o povrchových antigénoch (značkách) vírusu a tie naštartujú imunitné bunky a začnú tvoriť protilátky. Spustenie protilátok a dĺžka ich fungovanie je u obéznych ľudí kvôli zmenám v tukovom tkanive oveľa nižšia, „vysvetľuje ďalej Čupka.
Obéznym škodí aj ochranné opatrenia vlády proti covidu
Obezita je všeobecne problémom modernej spoločnosti. Lekári odporúčajú jej predchádzať zdravým životným štýlom, predovšetkým pohybom. Ten je v súčasnej chvíli ale obmedzený opatreniami, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu v populácii. Ľuďom bola zatvorená športoviská a obmedzený kontakt s ľuďmi. Niektorí majú v práci nariadený home office, a tak sa ich pohyb znížil na základné minimum. Logicky sa tak priberá, za prvú vlnu pandémie pribral v priemere každý človek kilo až kilo a pol. Pohyb či už vo forme cvičení, behanie alebo prechádzok je pre nás však veľmi dôležitý. „Cvičením sa vyplavujú hormóny šťastia, ktoré bojujú proti stresu. Odporúčam chodiť behať, prechádzať sa v prírode aspoň 40 minút alebo cvičiť doma. Dôležité je tiež komunikovať s ostatnými a vytvoriť si napríklad len úzku skupinku ľudí, s ktorými je možné sa stretávať, pretože človek je zo svojej podstaty tvor spoločenský, „radí Čupka. Podľa neho tak covidová pandémie okrem iného ukázala, že obezita nie je len estetická záležitosť. Upozornil tiež, že zdravotné poisťovne sa mimo doby covidovou o zdravotné riziká spojená s nadmernou váhou príliš nezaoberajú, rieši iba zdravotné dôsledky obezity a nie samotnú obezitu, ktorá je príčinou ďalších takmer 200 zdravotných komplikácií s ňou spojených.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-obezita-zdravi-vakcina.A201012_111329_domaci_kzem